Baňky

V dnešnej dobe sa najčastejšie využívajú tri typy masážnych baniek. Aké banky sa pre terapiu zvolí, záleží čisto na terapeutovi alebo masérovi. Všetky baňky fungujú rovnako na princípe podtlaku, kedy sa z baňky odstráni kyslík. Baňky slúžia na lokálne použitie, napríklad pre odstránenie spúšťacích bodov alebo na celotelovú masáž, pre lepšie prekrvenie a detoxikáciu.

Druhy baniek


Masážne baňky môžu byť delené podľa použitia, podľa systému vytvorenie podtlaku a podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Sklenené baňky

Podtlak, pre nasatie svalov, vytvoríme v sklenených baňkách tak, že do baňky vložíme horiacu vatu, ktorú držíme v špeciálnych nožniciach (peany), vnútro zahrejeme, tým odstránime kyslík a rýchlo priložíme na dané miesto, ktoré chceme masírovať. Vata je namočená v liehu, aby lepšie a dlhšie horela. Sklo príjemne pôsobí na pokožku tela, len sa musí dávať pozor, aby nedošlo k popáleniu pokožky vinou vysokej teploty banky, ktorú získa vkladaním horiace vaty. Pre masírovaného je to veľmi príjemný zážitok. Pre terapeuta ide o zložitejšie manipulácie s týmito baňkami. Dôležité je tiež dodržiavať bezpečnostné pravidlá pre prácu s ohňom a mať radšej pripravenú mištičku s vodou. Sklenené baňky sa dajú zakúpiť v rôznych veľkostiach. Sklenené masážne baňky sa tiež vyrábajú pre použitie ako bezohňová praktika baňkovania. Sklenená masážna baňka je opatrená tzv. Odsávacím balónikom, ktorým sa reguluje podtlak v baňke.

Plastové baňky

Ich používanie pri masážach je jednoduchšia ako u sklenených baniek, ale klientov zážitok už nie je taký, a však účinky masáže sú u oboch druhov rovnaké. V plastových baňkách vytvoríme podtlak pumpičkou, ktorú nasadíme na ventil baňky a vzduch vypumpujú. U tohto typu je výhoda v ľahkej manipulácii s pod tlakom vnútri baňky (môže sa buď ľahko podtlak odpustiť alebo naopak pumpičkou zvýšiť, podľa potreby) aj so samotnými baňkami. Keď spadnú na zem, nerozbijú sa. Najčastejším defektom, ktoré tieto baňky majú, je rozbitý ventil. Väčšinou sa predávajú v celých sadách aj s pumpičkou a s rôznymi priemermi baniek, dajú sa však dokúpiť aj jednotlivo. Cenovo sa jedná o zaujímavé riešenie, vďaka možnosti regulácie podtlaku sú vhodné aj pre začiatočníkov. Jedná sa teda bezohňovú procedúru a plastové banky možné používať teda aj v priestoroch, kde je manipulácia s otvoreným ohňom riskantná.

Silikónové banky

U týchto baniek vytvoríme podtlak ich stlačaním, priložením na kožu a pustením. Vytvorenie tohto podtlaku je zo všetkých druhov baniek najjednoduchšie, avšak manipulácia s vytvoreným podtlakom nie je vôbec jednoduchá. "Obyčajné" banky, ku ktorým nepotrebujeme žiadne dodatkové vybavenie. Tieto banky sa môžu používať aj v domácnostiach, pre svoju ľahkú aplikáciu.

Po aplikácii všetkých druhov baniek, či už pri masáži alebo len pri uvoľňovaní boľavých bodov, sa nesmie zabudnúť na ich dezinfekciu. Baňky je potreba poriadne umyť a dezinfikovať!