Baňkovanie

Zmienky o využívaní baniek, nájdeme už v starovekej Číne a množstvu ďalších kútov sveta. Okrem uvoľnenie svalov a tela sa baňkovanie využívalo aj na liečbu rôznych ochorení, napríklad pri ťažkostiach so zažívacím systémom. Baňkovanie alebo ak vakuoterapia je založená na princípe podtlaku, ktorý vytvoríme prisatím špeciálnych baniek na kožu. Ako sa podtlaky tvoria, záleží na type baňky, ktorá sa pri baňkovanie použije. U nás sú najčastejšie banky sklenené, plastové alebo silikónové. Baňkovanie je dobré skombinovať s masážou alebo nejakú inú terapiou.

Princíp bankovania

Baňky sa prikladajú buď lokálne na trigger points, akupresúrne body či Headové zóny alebo slúžia pre masáž celého tela. Vytvorením podtlaku v baňke sa dovnútra nasaje (vo vnútri banky vznikne akoby kopček) kože, podkožia i povrchové svalstvo. Dôjde k väčšiemu a lepšiemu prekrveniu tkanív i tela, a tým k uvoľneniu a regenerácii svalov, kĺbov i vnútorných orgánov. Baňkovanie má výrazné detoxikačné účinky a zbavuje tak telo usadených odpadových látok, ktoré pôsobia negatívne na pohybový aparát človeka. Pohyblivé masírovanie baňkami ovplyvňuje tok lymfy, preto by sa masáž mala vykonávať v jej smere. Pod pritlačenou baňkou dochádza vplyvom vysokého podtlaku k popraskaniu vlásočníc, čo môže viesť k vzniku nebolestivé modriny (lepšie si to predstaviť ako "cucflek"), ktorá v priebehu niekoľkých hodín či dní zmizne (ako rýchlo sa modrina vstrebe je to individuálne). Baňkovanie priaznivo ovplyvňuje látkovú výmenu v tele, posilňuje imunitu a pôsobí analgeticky. Napomáha tiež k odstráneniu celulitídy v oblasti stehien a zadku. Doba masáže je individuálna a záleží na zdravotných problémoch, ktoré sa snažíme eliminovať. Pre získanie lepších a rýchlejších účinkov je dobré baňkovanie niekoľkokrát opakovať. Po baňkovaní je dôležitá dezinfekcia baniek!

Účinky baňkovania

Pravidelné baňkovanie napomáha pri odstránení bolesti chrbta, hlavy, pri migrénach, pri bolestiach celého pohybového aparátu, u tenisového lakťa. Zmierňuje menštruačné bolesti a ovplyvňuje celulitídu. Pri masáži chrbta v hrudnej oblasti pomáha od kašľa, astmy či dokonca aj horúčky. Celkovo kvalitne ovplyvňuje činnosť vnútorných orgánov.

Kedy baňkovanie nepoužívať?

Baňkovanie nie je vhodné aplikovať u žien v tehotenstve, u pacientov so zlou zrážanlivosťou krvi (trombózy ...), u onkologických pacientov, pri horúčkovitých ochorení alebo totálnom vyčerpaní organizmu.
Po baňkovaní nie je vhodné chodiť do solária alebo vystavovať chrbát priamemu slnečnému žiareniu. Dôležité je doplniť tekutiny, pretože pri detoxikácii dochádza aj k ľahkej dehydratácii. Dobré je mať po masáži už len kľudový režim.

Krvavé baňkovanie 

Zaujímavosťou sú ešte tzv. Krvavé baňky, ktoré fungujú na rovnakom princípe ako banky "suché", len s tým rozdielom, že pred vytvorením podtlaku v baňke sa pokožka ľahko napichne ihlou a po nasatí banky sa nechá krv tiecť kým sama neprestane. Tento spôsob sa u nás moc nepraktizuje. Slúži však k uvoľneniu prebytočnej energie, ktorá vedie k bolestiam alebo zápalom.