Balneológia

Balneológia je odbor, ktorý sa zaoberá vznikom, zberom záložného, ​​analýzou, úpravou a následným využitím prírodných liečivých zdrojov na liečebné účely. Balneológia je tiež náuka o liečbe prírodnými liečivými zdrojmi, ich účinkoch na ľudský organizmus a o kúpeľných liečebných metódach. V balneológii sú využívané na liečbu fyzikálno-chemické a biologické účinky prírodných liečivých zdrojov. Účel balneológie nespočíva len v liečbe, ale má aj charakter prevencie na všetkých stupňoch. Svojim medicínskym holisticky sa uplatňuje vo všetkých klinických odboroch. V prevencii primárnej je súčasťou wellness a medical wellness. Zastúpenie nájde v liečbe chronického štádia chorôb a tiež je nevyhnutným pomocníkom pri rekonvalescencii po úrazoch a operáciách.

Balneoterapia

S balneológiou je úzko spätá balneoterapia, pri ktorej ide už o samotnú liečbu prírodnými liečivými zdrojmi. Medzi prírodné liečivé zdroje patria: žriedlový plyn, peloidy, prírodné minerálne vody a liečivé klíma. Balneoterapia zahŕňa súhrn konkrétnych liečebných postupov a metód, ktoré sa používajú v mieste príslušného zdroja, je pod lekárskym dohľadom a jej cieľom je uzdravenie chorého jedinca. Je neoddeliteľnou súčasťou kúpeľnej liečby, ktorá má v Českej republike hlboké korene. Podľa spôsobu aplikácie prírodných liečivých zdrojov rozoznávame balneacie vnútorné a vonkajšie. Vnútorné balneacie zahŕňajú pitné kúry, inhalácia, kloktanie a výplachy. Do vonkajšej balneacie spadajú zábaly, obklady, polevy, sprchy, otery, oviny a rôzne formy kúpeľov.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie