Bahno z mŕtveho mora

Bahno z Mŕtveho mora je stopercentný prírodný produkt bohatý na homogénnu zmes minerálov, stopových prvkov, organických a anorganických prvkov. Z minerálov možno spomenúť vápnik, ktorý spevňuje bunkovú membránu a aktivuje enzýmy; horčík urýchľuje bunkový metabolizmus, spomaľuje prejavy starnutia a znižuje precitlivenosť kože; bróm zmierňuje a hojí kožné problémy; zinok pôsobí proti tvorbe akné a lítium zvyšuje účinok balneoterapie u psoriázy. Bahno z Mŕtveho mora sa ťaží len bagrovaním a izraelskej bahno je kvalitnejšia než jordánskej.

Účinky bahna z Mŕtveho mora

Všeobecný účinok bahna z Mŕtveho mora spočíva v revitalizačné a čistiacu funkciu a v regenerácii bunkovej štruktúry položky. Aplikuje sa ako zábal alebo maska. Teplý bahenný zábal sa využíva v zdravotníckych zariadeniach. Odstraňuje nervové a svalové napätie, zlepšuje krvný obeh. Ďalej prináša analgetické a upokojujúce účinky, ktoré spočívajú v zmiernenie bolesti kĺbov a celkovo pohybového aparátu pri reumatickom ochorení.

V kozmetickom odvetví sa bahno z Mŕtveho mora používa ako maska ​​na problematickú pleť napríklad pri akné. Upravené bahno sa využíva pre zjemnenie a čistenie pokožky.

Charakteristika Mŕtveho mora

Mŕtve more je slané bezodtokové jazero, ktoré sa nachádza na hraniciach Izraela a Jordánska. Vzniklo pred tromi miliónmi rokov po veľkom vrásnení zemskej kôry. Je najnižšie položenou vodnou hladinou na zemi, leží 420 m pod úrovňou hladiny mora. Zdrojom vody je prevažne rieka Jordán, ktorá do Mŕtveho mora ústi na severe. Ďalším zdrojom vody sú početné vádí, ktorý do mora ústi na západnom a východnom brehu. Mŕtve more je najslanším morom na svete a voda z neho sa uvoľňuje iba vyparovaním. Vysoký obsah soli vo vode má za následok samovoľné nadnášanie bez nášho vlastného úsilia a úplne vylučuje akýkoľvek podvodný život okrem vysoko špecializovaných mikroorganizmov.

Mŕtve more je bohaté na vysokú koncentráciu minerálov a stopových prvkov, ktoré majú blahodarný vplyv pri liečbe kožných ochorení, napr: psoriáza, ekzémy, akné alebo tiež pri liečbe reumatických či respiračných ťažkostiach. Z minerálov môžeme menovať horčík, vápnik, draslík, sodík, zinok, bróm a chlór.

Dlhodobý problém mŕtveho mora

Dlhodobým problémom Mŕtveho mora je jeho vysychanie, kedy sa hladina každý rok zníži zhruba o meter. Ak by pokles hladiny pokračoval doterajším tempom, mohlo by mora do roku 2050 úplne vyschnúť. Na základe týchto zistení izraelský minister a jeho jordánsky náprotivok podpísali historickú dohodu o záchrane Mŕtveho mora. Problém s vysychaním by malo vyriešiť dvesto kilometrov dlhé potrubie, ktoré bude privádzať vodu z Červeného mora do Mŕtveho mora. Projekt, ktorý by mal stáť dvadsať miliárd dolárov, počíta aj s výstavbou odsoľovacieho zariadenia. Odsoľovacie zariadenie umožní Izraelu a Jordanka získavať pitnú vodu.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie