Bahno z mŕtveho mora

Bahno z Mŕtveho mora je stopercentný prírodný produkt bohatý na homogénnu zmes minerálov, stopových prvkov, organických a anorganických prvkov. Z minerálov možno spomenúť vápnik, ktorý spevňuje bunkovú membránu a aktivuje enzýmy; horčík urýchľuje bunkový metabolizmus, spomaľuje prejavy starnutia a znižuje precitlivenosť kože; bróm zmierňuje a hojí kožné problémy; zinok pôsobí proti tvorbe akné a lítium zvyšuje účinok balneoterapie u psoriázy. Bahno z Mŕtveho mora sa ťaží len bagrovaním a izraelskej bahno je kvalitnejšia než jordánskej.

Účinky bahna z Mŕtveho mora

Všeobecný účinok bahna z Mŕtveho mora spočíva v revitalizačné a čistiacu funkciu a v regenerácii bunkovej štruktúry položky. Aplikuje sa ako zábal alebo maska. Teplý bahenný zábal sa využíva v zdravotníckych zariadeniach. Odstraňuje nervové a svalové napätie, zlepšuje krvný obeh. Ďalej prináša analgetické a upokojujúce účinky, ktoré spočívajú v zmiernenie bolesti kĺbov a celkovo pohybového aparátu pri reumatickom ochorení.

V kozmetickom odvetví sa bahno z Mŕtveho mora používa ako maska ​​na problematickú pleť napríklad pri akné. Upravené bahno sa využíva pre zjemnenie a čistenie pokožky.

Charakteristika Mŕtveho mora

Mŕtve more je slané bezodtokové jazero, ktoré sa nachádza na hraniciach Izraela a Jordánska. Vzniklo pred tromi miliónmi rokov po veľkom vrásnení zemskej kôry. Je najnižšie položenou vodnou hladinou na zemi, leží 420 m pod úrovňou hladiny mora. Zdrojom vody je prevažne rieka Jordán, ktorá do Mŕtveho mora ústi na severe. Ďalším zdrojom vody sú početné vádí, ktorý do mora ústi na západnom a východnom brehu. Mŕtve more je najslanším morom na svete a voda z neho sa uvoľňuje iba vyparovaním. Vysoký obsah soli vo vode má za následok samovoľné nadnášanie bez nášho vlastného úsilia a úplne vylučuje akýkoľvek podvodný život okrem vysoko špecializovaných mikroorganizmov.

Mŕtve more je bohaté na vysokú koncentráciu minerálov a stopových prvkov, ktoré majú blahodarný vplyv pri liečbe kožných ochorení, napr: psoriáza, ekzémy, akné alebo tiež pri liečbe reumatických či respiračných ťažkostiach. Z minerálov môžeme menovať horčík, vápnik, draslík, sodík, zinok, bróm a chlór.

Dlhodobý problém mŕtveho mora

Dlhodobým problémom Mŕtveho mora je jeho vysychanie, kedy sa hladina každý rok zníži zhruba o meter. Ak by pokles hladiny pokračoval doterajším tempom, mohlo by mora do roku 2050 úplne vyschnúť. Na základe týchto zistení izraelský minister a jeho jordánsky náprotivok podpísali historickú dohodu o záchrane Mŕtveho mora. Problém s vysychaním by malo vyriešiť dvesto kilometrov dlhé potrubie, ktoré bude privádzať vodu z Červeného mora do Mŕtveho mora. Projekt, ktorý by mal stáť dvadsať miliárd dolárov, počíta aj s výstavbou odsoľovacieho zariadenia. Odsoľovacie zariadenie umožní Izraelu a Jordanka získavať pitnú vodu.